Analogowo czy cyfrowo?

Nauka jest ważna dla dzieci w każdym wieku. Daje świetne efekty jeśli proces uczenia odbywa się w odpowiedni sposób. Przede wszystkim nie powinno być miejsca na nudę i przymus.

Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Do wyboru jest szeroka gama zabawek, ale też coraz większe znaczenie w procesie nauczania odgrywa elektronika.

Z jednej strony, jest to specyfika czasów, w których żyjemy, z drugiej potencjalne zagrożenie. Dlatego rodzice powinni być czujni i wybierać mądrze zabawki edukacyjne dla dzieci, tak aby wspierały ich rozwój, nie zabijały samodzielnego myślenia i kreatywności.

Klasyka dla najmłodszych

 

Elektroniczne i migające zabawki coraz częściej zapełniają półki z zabawkami, ale zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci klasyczne zabawki edukacyjne są znacznie lepsze. Zbyt dużo bodźców ogranicza myślenie i powoduje, że dzieci się wycofują, tracąc chęci do poznawania otaczającego ich świata.

Należy dbać żeby maluchy nie były przestymulowane. Lepiej żeby miały mniej zabawek, dobrej jakości i zapewniających rozwój odpowiedni dla ich wieku.

Komputery i przyjazne dzieciom aplikacje edukacyjne są odpowiednie dla starszych dzieci, ale wszystko z umiarem.

 

Elektronika dla starszych

 

Elektroniczne zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym są w tej chwili powszechne.

Nauka za pomocą komputera czy tabletu jest idealnym rozwiązaniem aby dzieci mogły bawić się cyfrowym światem i jednocześnie uczyć. Im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowane treści mogą być mu dostarczane za pomocą elektroniki. Kiedy dzieci idą do szkoły, komputery pomagają im uczyć się liczb, gramatyki, ortografii, nauk przyrodniczych i języków obcych. Wiedza przekazywana w tej formie, w zabawny i interesujący sposób może być sposobem na zachęcenie do nauki.

Dociekliwe maluchy mogą z łatwością znaleźć różne aplikacje edukacyjne odpowiednie dla ich wieku. Korzystając z przyjaznej dzieciom przeglądarki internetowej, rodzice mogą kontrolować dokładnie, co dziecko może oglądać. Aby chronić oczy dzieci, rodzice mogą ograniczyć czas użytkowania. Jednak książki, pomoce i zabawki edukacyjne, nadal powinny być podstawowymi narzędziami do nauki. Korzystanie z elektroniki musi być zrównoważone.

Należy też pamiętać, że nawet najlepsza zabawka, nie zastąpi dziecku kontaktu i więzi z wspierającym rodzicem.

Zamieszczono w: Dom