Bezpieczeństwo ponad wszystko – systemy samochodowe

Bezpieczeństwo na drodze to najważniejszy czynnik, na który powinno zwracać się szczególną uwagę. Kierowcy samochodów ciężarowych ciężko pracują aby każdego dnia dowieźć określone materiały z jednego, do drugiego punktu. W trosce o ich bezpieczeństwo montuje się wiele ciekawych systemów bezpieczeństwa, które mogą wspomóc go w trudnych chwilach na różnego rodzaju trasach. System elektroniczny co prawda nie zastąpi sprawnych hamulców czy odpowiedniego rodzaju ogumienia, ale nie jeden raz już uratował samochody przed wieloma wypadkami.

 

Systemy bezpieczeństwa – przykłady

W samochodach ciężarowych przebywa się bardzo długie i męczące trasy. Aby pomóc kierowcy w reagowaniu na nagłe sytuacje w ciężarówkach montuje się:

-EBS – to przeniesienie siły hamowania – droga powietrza od pedału hamulca do siłowników hamulcowych jest skrócona co zwiększa szybkość reakcji na wciśnięcie pedału hamowania.

-ABS – jest to inteligentny system hamowania, którego zadaniem jest przeciwdziałanie blokowaniu się kół podczas hamowania.

-ASR – system kontroli trakcji, który przeciwdziała napędowemu poślizgowi kół w trakcie ruszania z śliskiej bądź zmrożonej nawierzchni. W momencie wystąpienia poślizgu system wyczuwa problem i ogranicza moc silnika, aby samochód nie wpadł w poślizg, a powoli ruszył z miejsca.

-ESP – zapobiega on nadsterowności i podsterowności samochodu ciężarowego przez ograniczenie mocy silnika.

-RSC stabilizuje przechyły nadwozia przez co łatwiej utrzymać równowagę samochodu ciężarowego podatnego na różne przeciążenia. Po wykryciu odciążenia kół danej strony ciężarówki RSC redukuje moc silnika i blokuje odpowiednie koła przywracając stabilność konstrukcji. Jest to niezwykle ważne przy specjalistycznych samochodach ciężarowych, które przewożą często delikatne i niebezpieczne materiały.

-System kontroli jazdy – dzięki niemu nawet w przypadku lekkiego zboczenia z prostej drogi samochodu system nakierowuje go na prawidłowe tory. To bardzo ważne, gdyż czasami zdarzyło się nawet, że kierowcy się rozkojarzyli, czy nawet przysnęli za kółkiem co spowodowało straszne wypadki. System ograniczy prawdopodobieństwo ich wystąpienia być może ratując zdrowie i życie wielu osób.

DAF części – DBK Parts

Podsumowanie

Bezpieczeństwo na trasie jest niezwykle ważne. Kierowcy przemierzając tysiące kilometrów na swojej drodze napotkać mogą nie tylko zmęczenie i znudzenie, ale także niekorzystne warunki środowiska takie jak śnieg, mróz czy deszcz. Ogranicza to widoczność ale i możliwości opanowania samochodu ciężarowego co jest bardzo niebezpieczne. Elektryczne systemy bezpieczeństwa zmniejszają prawdopodobieństwo wypadku zapewniając spokojną drogę do celu.