Czy można latem jeździć na oponach zimowych?

Często można się spotkać wśród kierowców z przekonaniem, że co prawda absolutnie konieczne jest opon z letnich na zimowe, ale już nie zawsze trzeba to robić w odwrotnej sytuacji. W niektórych środowiskach pokutuje opinia, że opony zimowe nadają się zarówno na zimę jak i na lato i dopuszczalne jest jeżdżenie na nich kiedy temperatura znacząco wzrośnie. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie, bo o ile opony letnie w ogóle nie radzą sobie w zimowych warunkach, o tyle te przeznaczone na zimę lepiej sprawdzą w cieplejsze dni. Oczywiście lepiej niż mielibyśmy jeździć po śniegu na letnich.

 

Warto zdawać sobie sprawę, że w oponach zimowych mamy do czynienia nie tylko z inną rzeźbą bieżnika, niż ma to miejsce w letnim ogumieniu. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest także mieszanka gumy z jakich zostały one wykonane. Te przeznaczone na zimę są przystosowane do niskich temperatur, dzięki czemu nie twardnieją tak bardzo kiedy słupek rtęci spadnie poniżej zera. Daje to lepszą kontrolę nad pojazdem niż jazda na oponach letnich, w których guma stanie się dużo twardsza niż w dodatnich temperaturach. Nie pomoże tu nawet zmniejszenia ciśnienia w oponie, chociaż z drugiej strony zawsze lepiej spuścić nieco powietrza z kół letnich, jeśli zima zaskoczy nas w nieoczekiwanym momencie, niż jeździć z ciśnieniem zalecanym przez producenta. Nie będzie to jednak to samo co użycie opony zimowej, ale trochę polepszy parametry jezdne pojazdu.

W przypadku stosowania opon zimowych latem może dojść do sytuacji, że mieszanka materiałów będzie na tyle nieodporna na wysokie temperatury, że koło zacznie nam się dosłownie „rozpuszczać”. Naturalnie nie rozpłynie się zupełnie podczas postoju na parkingu czy jazdy po autostradzie, ale dużo za miękka guma będzie się zdecydowanie szybciej zużywać. Co gorsza taka miękka opona nie tylko zwiększy zużycie paliwa i to czasem w stopniu znacznym, ale także pogorszy się nasza ogólna kontrola nad pojazdem. Zatem jeśli uciążliwe jest dla was zmienianie opon między sezonami to lepiej zaopatrzcie w tzw opony całoroczne.