Czym jest analiza techniczna?

Analiza techniczna jest jedną z metod używanych podczas analizy ruchów na giełdzie. Istnieją różne rodzaje analiz, a analiza techniczna jest jedną z najważniejszych w stawce(obok analizy fundamentalnej). Bez dogłębnego poznania wykresów od najbardziej rozmaitych stron nie można byłoby efektywnie inwestować i zarabiać pieniędzy na giełdzie.

 

Czym jest analiza techniczna?

Analiza techniczna posiada kilka fundamentalnych zasad dzięki, którym inwestorzy mogą powielać swój majątek. Chodzi tutaj o dogłębną analizę wykresu zmian cen i czasu ich trwania dotyczących danego rodzaju akcji. Tak jak z kupnem domu – analizuje się wszystkie pokoje po kolei, lokalizację czy też wyposażenie tak samo prześwietla się wykres. W przeciwieństwie do analizy fundamentalnej nie bierze on tak szerokich czynników. Analiza fundamentalna bardziej skupia się na makroekonomii – na przykład danego kraju podczas zakupu waluty na forexie.

 

Do najważniejszych zasad analizy technicznej zalicza się:

-Tylko wykres! – to on jest najważniejszy i prawdziwi profesjonaliści wiedzą, że dogłębnie analizując wykres korzystając z swojego doświadczenia i umiejętności inwestor jest w stanie kupować i sprzedawać akcje w odpowiednich momentach. Aczkolwiek nawet największy inwestor wie, że bywają pewne momenty, których nie da się przewidzieć. Mówi się o nich, że są ,,krachem na giełdzie” i należą do nich katastrofy polityczne, geograficzne, a nawet społeczne. Ostatnia pandemia koronawirusa dogłębnie to pokazała.

-Poruszanie wraz z trendem – wykres może na dobrą sprawę biec w trzech kierunkach – wzrastać, spadać, utrzymywać się na względnie stałej wartości. W momencie stopniowego wzrostu bądź spadku danych akcji można przypuszczać, że trend ten będzie się utrzymywać – a w zasadzie jest to o wiele bardziej prawdopodobne niż nagła zmiana jego kierunku.

-Historia i doświadczenie – warto mieć podstawową wiedzę na temat rodzaju akcji w które się inwestuje. Zdarza się, że historia lubi zataczać koło, a pewne dobra nie są tak stabilne jakby się wydawało. Nagłe ruchy korporacji czy znanych inwestorów potrafią odwrócić wykres do góry nogami. Waluta jest jednym z przykładów, a nieudane inwestycje i pożyczki w frankach szwajcarskich ich znakomitym przykładem.

 

Podsumowanie

Bez odpowiedniej analizy trudno jest dobrze oszacować wykres i zainwestować swoje pieniądze w dobrym momencie i w dobre akcje. Analiza techniczna jest jednym z elementów, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu dla każdego inwestora.