Grafika komputerowa

Kreatywność to umiejętność wyobrażania sobie różnych rzeczy i ich realizacja. Jedną z dziedzin, która początkowo może być uznawana za hobby, natomiast jest warta uwagi z punktu widzenia rozwoju osobistego i pracy, jest grafika komputerowa. Grafika to obszar, który wywodzi się od plastyki, niemniej jednak tworzenie dzieł nie zachodzi na kartce papieru, a na białym obszarze utworzonym w jednym z popularnych programów do tworzenia projektów graficznych. Tworzenie zachodzi poprzez używanie specjalnych narzędzi i zaawansowanych opcji. Każdy program różni się od siebie nie tylko funkcjonalnościami, ale również typem grafiki.

Grafika jako hobby

Rozpoczynając przygodę z grafiką warto poznać tę dziedzinę od strony teoretycznej. Zdecydowaną podstawią jest wiedza na temat podstawowej klasyfikacji grafiki komputerowej. Wyróżnić należy grafikę można podzielić na rastrową i wektorową. Czym się różnią? Grafika rastrowa jest znacznie popularniejsza i opiera się na obrazie zbudowanym z siatki punktów inaczej nazywanych pikselami. Jednym z najbardziej znanych programów do tworzenia grafiki rastrowej jest Photoshop. Grafika wektorowa to niejako rozszerzenie grafiki rastrowej. Wykorzystuje tak zwane prymitywy, czyli linie, kształty, punkty oraz wieloboki, dzięki którym przedstawiane są stworzone obrazy. Wspomniane prymitywy są utożsamiane z równaniami matematycznymi. Edytorem, który jest szczególnie popularny jeżeli chodzi o tworzenie tego typu grafiki to Adobe Illustrator oraz CorelDRAW.

Grafika komputerowa daje ogromne pole do popisu i można dzięki niej dać upust swojej kreatywności. Grafika jest wykorzystywana zarówno w działalności reklamowej, jak również w tworzeniu obrazów, projektowaniu czasopism i książek oraz tworzeniu animacji czy produkcji filmów. Jest to interesująca gałąź sztuki, użytkowa, niezwykle ciekawa ale również wymagająca. Rozpoczynając przygodę z grafiką warto zaznajomić się z przydatnymi filmikami w internecie czy poradnikami, które pomagają przejść przez podstawy oraz poszerzyć już nabytą wiedzę.