Katastroficzne myśli mogą przyczynić się do powstawania napadów lękowych

Zdrowie psychiczne powinno być tak samo traktowane jak zdrowie fizyczne. Jeżeli coś jest nie tak, należy to zbadać oraz dobrać odpowiednią formę leczenia. Często mamy poczucie, że jeżeli w psychice coś szwankuje, to poddając się leczeniu zostaniemy źle odebrani przez społeczeństwo, odczujemy społeczny lincz i odrzucenie. Przeciwnie rzecz się ma w przypadku chorób fizycznych, które wywołują w społeczeństwie poczucie współczucia i pobudzają do pomocy. Oznaki problemów psychicznych nie musza być widoczne w codziennym zachowaniu konkretnej osoby, jednak napady paniki i stany lękowe już tak, a co więcej mogą doprowadzić też do konieczności hospitalizacji i wpływać negatywnie na zdrowie ciała. Skąd biorą się napady lękowe?

Wyobraźnia

Sytuacje stresujące, tragiczne wydarzenia, opowieści znajomych i rodziny czy filmy mogą sprawić, że niektóre sytuacje, które przydarzyły sie komuś innemu, przekładamy na swoje życie i najbliższe otoczenie. Katastroficzne myśli, ciągi nierealnych zdarzeń są wytwarzane w naszej głowie poprzez wyobraźnię, a przerażenie związane z ewentualnymi skutkami różnych sytuacji, doprowadzają do ogromnego strachu przed nimi. Jeżeli strach jest zbyt duży, a my wmawiamy sobie, że konkretne zdarzenie na pewno się wydarzy możemy odczuwać ból ciała, tracić oddech, pocić się, może to również wywołać zawroty głowy, omdlenia czy w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do zawału serca.

Wyobraźnia jest bardzo dobra i kluczowa w wielu profesjach, a ponadto wykorzystywana do generowania ciekawych pomysłów, napędza przemysł technologiczny, kreatywny czy medyczny. Warto więc wykorzystywać ją, ale w dobrych celach, natomiast z uwagą traktować napady myśli doprowadzających do odczuwania lęku, stresu i paniki. Bardzo często najlepszym rozwiązaniem problemu jest rozmowa z kimś bliskim. Jeżeli jednak nie chcemy, aby o naszych problemach wiedziały osoby z naszego otoczenia, warto skierować się do specjalisty.