Zdrowie psychiczne powinno być tak samo traktowane jak zdrowie fizyczne. Jeżeli coś jest nie tak, należy to zbadać oraz dobrać odpowiednią formę leczenia. Często mamy poczucie, że jeżeli w psychice coś szwankuje, to poddając się leczeniu zostaniemy źle odebrani przez społeczeństwo, odczujemy społeczny lincz i odrzucenie. Przeciwnie rzecz się ma w przypadku chorób fizycznych, które wywołują w społeczeństwie poczucie współczucia i pobudzają do pomocy. Oznaki problemów psychicznych nie musza być widoczne w codziennym zachowaniu konkretnej osoby, jednak napady paniki i stany lękowe już tak, a co więcej mogą doprowadzić też do konieczności hospitalizacji i wpływać negatywnie na zdrowie ciała. Skąd biorą się napady lękowe?
Wyobraźnia
Sytuacje stresujące, tragiczne wydarzenia, opowieści znajomych i rodziny czy filmy mogą sprawić, że niektóre sytuacje, które przydarzyły sie komuś innemu, przekładamy na swoje życie i najbliższe otoczenie. Katastroficzne myśli, ciągi nierealnych zdarzeń są wytwarzane w naszej głowie poprzez wyobraźnię, a przerażenie związane z ewentualnymi skutkami różnych sytuacji, doprowadzają do ogromnego strachu przed nimi. Jeżeli strach jest zbyt duży, a my wmawiamy sobie, że konkretne zdarzenie na pewno się wydarzy możemy odczuwać ból ciała, tracić oddech, pocić się, może to również wywołać zawroty głowy, omdlenia czy w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do zawału serca.
Wyobraźnia jest bardzo dobra i kluczowa w wielu profesjach, a ponadto wykorzystywana do generowania ciekawych pomysłów, napędza przemysł technologiczny, kreatywny czy medyczny. Warto więc wykorzystywać ją, ale w dobrych celach, natomiast z uwagą traktować napady myśli doprowadzających do odczuwania lęku, stresu i paniki. Bardzo często najlepszym rozwiązaniem problemu jest rozmowa z kimś bliskim. Jeżeli jednak nie chcemy, aby o naszych problemach wiedziały osoby z naszego otoczenia, warto skierować się do specjalisty.