Okna ze szprosami czy nie?

Zapewniają widoczność na świat, umożliwiają wpuszczenie świeżego powietrza do wnętrza  budynku, wentylują i mogą być traktowane jako dekoracja domu. Okna to elementy budowlane istotne w każdym budynku. O ich niezbędności mówią nawet ustawy i ważne aby podczas projektowania budynku zastosować je w takiej ilości, jaka jest konieczna. Rodzajów okien jest bardzo wiele począwszy od surowca z jakiego są wykonane, kształtu oraz formy. Szybko się brudzą i wymagają systematycznego czyszczenia, jednakże bez nich każdy budynek nie wyglądałby z zewnątrz ani od wewnątrz, tak, jak obecnie. Jednym z rodzajów okien wykorzystywanych w starszym budownictwie, ale powracających również obecnie, są okna ze szprosami. Czym są i czy warto je stosować?

Szczeblina

Szpros to tak naprawdę potoczna nazwa szczebliny, czyli listwy, która dzieli okno lub drzwi na mniejsze przestrzenie. Dawniej były stosowane dlatego, że szkło w jednym dużym fragmencie było trudno dostępne. Właśnie dzięki szprosom można z mniejszych fragmentów  szkła utworzyć ładnie wyglądające skrzydło. Obecnie szczebliny są stosowane tylko ze względów dekoracyjnych i pięknie prezentują się w przypadku drewnianych, ciekawie wyrzeźbionych ramach okien i drzwi. Można wyróżnić dwa rodzaje szprosów, mianowicie konstrukcyjne oraz wiedeńskie. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że oddzielne tafle szyby są połączone drewnianymi łączeniami, natomiast w przypadku drugiego, szprosy są klejone do tafli szkła.

Czy  okna ze szprosami to dobry pomysł?

Z całą pewnością taki zabieg wygląda elegancko i estetycznie, natomiast sprawia dużą trudność w przypadku mycia okien. Gładką  taflę można bez problemu przetrzeć kilkoma ruchami, natomiast w przypadku szprosów kurz i brud osadzają się w trudno dostępnych miejscach, przez co ich mycie jest znacznie trudniejsze. Obecnie w wielu domach stosuje się  duże, niemalże  szklane ściany o wysokości budynku, które są pozbawione szprosów. Wizualnie jest to bardzo dobre rozwiązanie,  oraz znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Zamieszczono w: Dom