Patchcordy FTP

Patchcordy to nic innego jak kable, stworzone w celu przesyłania sygnałów optycznych bądź elektrycznych. Inaczej bywają nazywane kablami krosowymi lub krosowniczymi.

 

Zastosowanie w sieci Ethernet

Skrętka to rodzaj kabla sygnałowego, stworzonego dla umożliwienia przesyłania informacji. Składa się z jednego lub większej ilości par kabli, które zostały ze sobą skręcone. Taki rodzaj budowy kabla stosuje się między innymi w celu uniknięcia zakłóceń ze strony otoczenia. Technika światłowodowa często je wykorzystuje, gdyż pozwalają na przesyłanie danych na znaczne odległości bez zakłóceń czy dyspersji. Znajdują zastosowanie w sieci Ethernet. Najpopularniejsze rodzaje skrętek ekranowych są wyposażone w folię aluminiową na czterech przewodach. Ma ona na celu ochronę przesyłanych danych i minimalizację wpływu czynników zewnętrznych na nie.

 

Światłowody z użyciem patchcordów

Skrętki FTP są używane w niektórych sieciach światłowodowych. Mogą być wyposażone w rozmaite złączki, dające możliwość połączenia dwóch urządzeń. Wyłącznie odpowiednio wykonane kable zapewniają optymalny przesył danych. Jeśli skręcone ze sobą kable nie są odpowiednio zabezpieczone, może dochodzić do pogorszenia jakości przesyłu danych. To z kolei prawdopodobnie doprowadzi do znacznego pogorszenia wydajności sieci. Z tego względu należy stosować wyłącznie wysokiej jakości okablowanie, zapewniające optymalny poziom skręcenia i doskonałe wykonanie osłony.

 

Do jakich urządzeń może zostać wykorzystany?

Patchcord FTP w zależności od użytych zakończeń może znaleźć zastosowanie do wielu rodzajów urządzeń. Zasadniczo pozwala na połączenie transmitera z odbiornikiem. Mogą to być takie urządzenia jak routery, liveBoxy, modemy, acces pointy i wiele innych. W zależności od kategorii, sprawdzą się w wielu sieciach, zarówno niewielkich, jak i zasilających korporacje. Dobór odpowiedniej długości patchcorda pozwala na stworzenie odpowiadającej potrzebom sieci światłowodowej do przesyłania danych między transmiterem a odbiornikiem.