Rodzaje prowadnic i ich zalety

Prowadnica meblowa stanowi główny element wyposażenia każdej szuflady. Element często niedoceniany, ale niezbędny w prawidłowym a co ważne wygodnym funkcjonowaniu szuflad meblowych. Pozwala ona na komfortowy i płynny wysuw szuflady z korpusu mebla. Prowadnica ułatwia dostęp do cennych przedmiotów znajdujących się w obudowie szuflady. Lata temu nikt nie powiedziałby, że element tak błahy może rozbudować się tak znacząco, bowiem w obecnych czasach posiada on wiele funkcji sprawiających, że codzienne życie staje się łatwiejsze. Płynność i bezszelestność to tylko niektóre z wielu nowych funkcji w jakie prowadnice szufladowe zostały wyposażone.

Dobór odpowiedniej prowadnicy

Jednym z najważniejszych kryteriów doboru prowadnic liniowych do określonego rozwiązania kinematycznego jest naprężenie wstępne. Pozwala ono na zminimalizowanie prześwitu jaki znajduje się pomiędzy blokiem nośnym a szyną co przekłada się na zwiększenie sztywności i zmniejszenie ugięcia dla obciążeń. Powoduje to znaczne zwiększenie siły nośnej danej prowadnicy umożliwiając przechowywanie w szufladzie cięższych przedmiotów.

Jeżeli przy montażu ważna jest dokładność pozycjonowania najczęściej zaleca się prowadnice wyposażone w lekkie naprężenie wstępny (ok. 2%).

W przypadku gdy dobieramy prowadnice z wyższą sztywnością dostajemy jednak mniejsze ugięcie odczuwalne. Ogólnie mówiąc sztywność umożliwia na wyeliminowanie niechcianych ruchów roboczych.

Prowadnice najczęściej stosowane są w liniowym układzie równoległym do siebie. Występują po dwa boki na szynę w wyniku czego tworzą strukturę kwadratu czy prostokąta.

Budowa

Prowadnica liniowa zbudowana jest z szyny liniowej. Po niej porusza się tzw. wózek liniowy posiadający obiegi kulkowe. Mogą być one położone jedna obok drugiej w sposób luźny, bądź połączone za pomocą specjalnego łańcuszka. Jego funkcją jest zwiększenie szybkości poruszania wózka dzięki zmniejszeniu tarcia i hałasu spowodowanego tarciem podczas przesuwu wózka. Sprawia on, że żywotność jest wydłużona. Z reguły wózek jest wyposażony w 4 obiegi kulek dzięki czemu możliwe jest przenoszenie obciążeń w każdym z kierunków.

Ostatnim, lecz równie ważnym elementem są zasobniki posiadające substancje smarującą zapewniającą zmniejszenie tarcia i płynny przesuw. Zasobniki są połączone za pośrednictwem materiału filcowego z szyną liniową.

https://furnica.eu/collections/prowadnice-do-szuflad-kulkowe

Zamieszczono w: Dom