Snowboard

To zimowa odmiana deskorolki, pozbawiona kółek, ale dająca wiele możliwości i frajdy podczas jazdy. Zima to urocza pora roku, niekiedy nieprzyjemna i powodująca choroby oraz przeziębienia, ale obfitująca w interesujące sporty. Jazda na łyżwach, narciarstwo zjazdowe, skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, saneczkarstwo, hokej czy właśnie snowboard to sporty zimowe, które  warto uprawiać oraz czekać na odpowiednią dla nich porę cały rok. Jaki sprzęt jest niezbędny, bo rozpocząć przygodę z tym sportem?

Deska, wiązania i buty

Tym, co jest bardzo ważne w snowboardingu, to sprzęt. Deska powinna być odpowiednio przystosowana do śnieżnych stoków. Jest ona zwykle wykonana z drewna pokrytego włóknem szklanym. jej kształt jest ciekawy, ponieważ deska po obu stronach ma zadarte do góry końce. W jakim celu? Jest to konieczne po to, by deska podczas jazdy nie zakopywała się płaskim końcem w warstwie śniegu. Niemniej istotny jest spód deski, który pokryty jest tworzywem sztucznym o porowatej powierzchni, który ułatwia wchłanianie się smarów, które minimalizują tarcie deski o warstwę śniegu. Podczas wyboru sprzętu należy  zwracać uwagę na długość deski, która jest zależna od wzrostu sportowca. Standardową długością rekreacyjnej deski jest 140-165cm. Dłuższe deski są bardziej stabilne jeśli chodzi o jazdę, jeżeli natomiast deska ma być używana do akrobacji na śniegu, warto wybierać deski krótsze, które są bardziej zwrotne. Deska, aby nadawała się do jazdy, musi mieć wiązania, dzięki którym można przytwierdzić ją do butów. Wiązania występują w różnej formie, ale najbardziej popularną jest zdecydowanie wiązanie strap-in, czyli przy pomocy specjalnych pasków zapinanych wzdłuż śródstopia oraz rzepki.

Koniecznym elementem wyposażenia przyszłego snowboardzisty są buty. W  tym przypadku modele mają różną formę i charakteryzują się czterema stopniami twardości. Należy je wybierać sugerując się doświadczeniem w jeździe i sposobem wykorzystania na stoku. Buty powinny być  wybrane razem z wiązaniami, ponieważ te muszą być ze sobą kompatybilne. Różne rozwiązania dotyczące wiązań dostępne na rynku sprawiają, że występują odmienne modele butów, a zakup tych dwóch elementów osobno, może sprawić, że jazda na desce będzie niemożliwa.