Światłowody teleportują informację

Światłowody usprawniły komunikację. Wcześniej skorzystały z nich telefony. Kiedy nastała era komputerów one przyjęły technologie i przyczyniły się do uszlachetnienia jej i dodania wielu interesujących szczegółów.

 

Do czego służy moduł SFP?

Transceivery optyczne zapewniają natychmiastowe połączenie. Jedno urządzenie może być portem dla wielu łączy światłowodowych. Wiele urządzeń posiada funkcję monitorowania stanu transmisji. Moduły SFP dają możliwość łączenia różnych urządzeń z kablem światłowodu lub innym rodzajem przewodu do przesyłu danych, na przykład wykonana z miedzi tak zwaną skrętką.

 

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje transceiverów.

Moduł SFP jednomodowe i wielomodowe . Pierwszy składa się z niewielkiego rdzenia zasilanego światłem lasera. Możliwy zasięg transmisji bez dodatkowego wspomagania wynosi sto dwadzieścia metrów. Drugi rodzaj urządzeń osnuty jest na szerszym rdzeniu. Moduły zapewniają transmisję danych z niezwykłą prędkością. Pewne jest 10 gigabajtów danych w czasie jednej sekundy. Niestety z powodu użytego źródła światła odległość, na jaką można przesłać dane jest mniejsza i wynosi tylko niewiele ponad pięćset metrów. Źródłem światła w tej technologii są diody LED.

 

Standard SFP

Niestety nie istnieje oficjalny standard dotyczący transceiverów SFP. Jednak moduły optyczne mają swoją reprezentację w standaryzacji MSA. Jest to tak zwany standard otwarty. Działa na zasadzie wolnego oprogramowania. Nie chronią go obostrzenia finansowe lub tajemnice handlowe. Jego rozwój następuje w porozumieniu wielostronnym podmiotów, które są zainteresowane produkowaniem części na podstawie istniejących ustaleń. Niestety ma to swoje słabsze strony. Z racji prymatu jednych nad drugimi, faworyzowane są rozwiązania wybranych producentów i nie ma możliwości stosowania zamienników, które byłyby kompatybilne z pozostałymi. Komponenty struktury urządzenia przystosowane są też do współpracy z oprogramowaniem dedykowanym specjalnie dla pewnego typu rozwiązań zastosowanych w konkretnym urządzeniu.