Szybkie i bezpieczne układanie kabli elektrycznych

Czy można tak ukryć kable elektryczne, aby było ładnie, bezpiecznie i bez konieczności kucia ścian? Teraz jest takie rozwiązanie, które można stosować nie tylko w mieszkaniach, ale i budynkach użyteczności publicznej lub zakładach pracy oraz w innych budowlach.

Jeszcze do niedawna kable elektryczne często były wpuszczane w mury. Powodowało to konieczność wykuwania specjalnych bruzd w ścianach. To oczywiście podrażało koszty, a sam proces powodował spore zapylenie.

Drugą metodą było po prostu puszczenie kabla po ścianie. Wystarczyło go przymocować, tak aby nie wisiał wolno i problem był rozwiązany. Takie rozwiązanie często stosowano w zakładach pracy, bo było tańsze niż kucie ścian. Wyglądało to niezbyt estetycznie, szczególnie, gdy kabli było dużo, a poza tym kabel był narażony na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź: Koryta kablowe – PTS Rabka

Obecnie często stosowane są koryta kablowe. To nowoczesne rozwiązanie najczęściej stosowane jest w przemyśle. Jest to tani i bezpieczny sposób na ułożenie nawet dużej ilości kabli, tak aby nie przeszkadzały, a jednocześnie były dobrze zabezpieczone. Dużą zaletą korytek jest szybkość układania instalacji.

Koryta kablowe to nic innego, jak wykonana z blachy lub tworzywa sztucznego podpora instalacyjna. Ma kształt korytka, może być perforowana lub pełna. Oprócz samych korytek dostępne są też różnego rodzaju elementy, które pozwalają na utworzenie rozgałęzień, złączy czy podwieszeń.

Ciekawym rozwiązaniem są korytka siatkowe, których podstawową zaletą jest to, że są bardzo lekkie. Dla przemysłu, w którym pojawiają się różnego rodzaju agresywne czynniki, proponowane są specjalne metalowe korytka pokryte powłoką z tworzyw sztucznych. Dzięki temu chronione są nie tylko kable, ale i korytka.

Oprócz przemysłowego zastosowania, coraz częściej koryta kablowe spotyka się w zwykłych przestrzeniach mieszkalnych. Jest to świetne rozwiązanie przy urządzaniu loftów. Dzięki nim zachowany zostaje częściowo przemysłowy klimat. Korytka świetnie się sprawdzają także w garażach czy piwnicach.