Taśma lokalizacyjna na placu budowy – czy ma znaczenie i jakie?

Jeśli planujesz budowę domu bądź innego ważnego budynku, nie możesz zapomnieć o wielu istotnych kwestiach. Niezwykle ważną sprawą jest bowiem nie tylko przeznaczenie stawianego obiektu budowlanego, ale również materiały wykonania bądź plan architektoniczny. Jednak nie liczy się tylko to, co widoczne powyżej ziemi, ale też elementy ukryte nisko pod nią. Wspomnieć oczywiście należy tutaj o fundamentach, lecz jednocześnie wszelkiego rodzaju przyłączu kanalizacyjnym, wodociągowym, gazowym bądź innym, bez którego funkcjonalność budowli okaże się niemożliwa.

Zobacz: taśma lokalizacyjna – PTS Rabka

Jednocześnie decydując się na doprowadzanie jakiejkolwiek instalacji do budynku, dobrze zdecydować się na równoczesne jej odpowiednie oznakowanie. Do tej roli perfekcyjnie nadadzą się taśmy lokalizacyjne, odpowiednio znacząc różnego rodzaju sieci. Oznakowanie to, co prawda nie ma większego znaczenia dla przeciętnego zjadacza chleba, jednakże odgrywa istotną rolę dla pracowników budowlanych. Dzięki zastosowaniu taśmy lokalizacyjnej taki pracownik wie, że w danym miejscu biegnie sieć wodociągowa, gazowa bądź inna, co zapobiegnie jej uszkodzeniu podczas prowadzenia prac budowlanych. Wszystko to za sprawą specjalnej metalowej wkładki, która pozwala z wyjątkowo dokładną precyzją ustalić miejsce oraz głębokość zamontowanej instalacji.

 

Do niemałych ciekawostek należy fakt, że taśmy lokalizacyjne występują w różnych kolorach. Jednakże zastosowanie konkretnego koloru nie jest czynnością obojętną, gdyż każda barwa przypisana została do różnych rodzajów instalacji. W ten oto sposób taśma lokalizacyjna barwy czerwonej oznaczy stosownie instalację elektryczną, zaś taśma niebieska wodociągową.