Taśmy lokalizacyjne i ich zastosowanie

Taśma lokalizacyjna to nieodłączny element różnego rodzaju prac ziemnych. Jak wskazuje sama nawa, zadaniem taśmy jest lokalizacja. Czego? Przede wszystkim różnego rodzaju sieci, jakie na placach budowy są prowadzone. I tak do tych kluczowych zaliczyć można sieci gazowe, wodociągowe, sanitarne oraz elektryczne. Każda instalacja, która tylko prowadzona jest do budynku, dobrze jeśli od razu jest oznakowywana. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy przykład operator koparki przecina jakąś sieć, bo nie był świadomy, że ona się w tym właśnie miejscu znajduje. Aby uniknąć takich sytuacji stosuje się właśnie wspomnianą już taśmę.

Zobacz także: taśma lokalizacyjna cena – PTS Rabka

Mówiąc o roli, jaką odgrywa taśma lokalizacyjna, nie sposób nie wspomnieć również o tym, że taśmy produkowane są w różnych kolorach. I tu przyjmuje się wspólne oznaczenia, tak jak jest to w przypadku znaków drogowych. Dany kolor zawsze oznacza jeden rodzaj znaku. W przypadku taśm jest tak samo. I na przykład widząc kolor żółty, można mieć pewność, że wzdłuż taśmy biegnie instalacja gazowa. Kolor niebieski zarezerwowany jest natomiast dla sieci wodociągowej. Kolorem brązowym lub zielonym oznacza się kanalizację. Natomiast czerwień to kolor do oznaczania instalacji elektrycznej.

A co w sytuacji, gdy taśma jest zasypana? Czy wtedy pełni swoją funkcję? Dobra taśma tak. A to za sprawą  metalowej wkładki, wykonanej z odpowiedniej jakości stali. Taka stal pozwala na szybkie zlokalizowanie sieci, bez względu na to, jak głęboko taśma w danym momencie się znajduje.

Jeśli chodzi o produkt, jakim jest taśma lokalizacyjna cena oscyluje zazwyczaj w granicach kilkudziesięciu złotych za 100 metrów bieżących. Oczywiście w dużej mierze jest ona uzależniona od materiału, z jakiego taśma jest wykonana oraz metody nadruku. Ogólnie rzecz ujmując, im wyższa jakość, tym i cena jest wyższa. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że taśma odgrywa naprawdę ważną rolę na placu każdej budowy, czy z czasem na placu remontu, warto postawić na jej jakość. Bo jakość zawsze się opłaca.