Zabezpieczenie skarp i osuwisk

Formując skarpę należy ją zabezpieczyć przed osuwaniem się. Do tego celu najlepiej zastosować siatki na osuwiska. Jednak zasada ta dotyczy również skarp zastanych.

 

Najgroźniejsze w skutkach są osuwiska przy szosach i nad osiedlami mieszkalnymi. Siatki na osuwiska wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego. W zależności od zastosowania wybieramy odpowiedni asortyment. Przy wyborze siatki ważny jest kąt osuwiska, jego charakter /ziemia, skały, kamienie/ i podatność na warunki atmosferyczne. Oprócz siatek stosuje się również geokraty. Wielkość oczek w siatce zależy od jakości materiału, który potencjalnie może być osypany. Wzmocnienie skarpy siatką korzystnie wpływa na jej stabilność. Siatki takie i kraty dopasowują się do terenu i są odporne na korozję.

Zobacz: siatki na osuwiska – PTS Rabka

Wykonane z zielonego polietylenu wtapiają się w otoczenie, nie zakłócając jego charakteru. Do mocowania siatek wykorzystuje się szpilki stalowe. W zależności od terenu, szpilki te są zróżnicowane, jeśli chodzi o ich parametry i wytrzymałość. Siatki na osuwiska świetnie sprawdzają się podczas prowadzenia różnorakich wykopów. Osłonięta w ten sposób skarpa nie utrudnia pracy. W niektórych przypadkach stosuje się siatki wykonane z naturalnych włókien roślinnych. Kiedy skarpa zostanie wzmocniona wyrośniętymi na niej roślinami, siatka taka, po wykonaniu swojego zadania zostanie naturalnie wchłonięta. Erozja, która powoduję osuwanie się skarp już niejedną wyrządziła szkodę. Czasami niestety zawinił człowiek.

 

W niektórych przypadkach można było przewidzieć skutki osuwiska i nie rozpoczynać inwestycji w zagrożonym miejscu. W przypadku, gdy lokalizacja danej inwestycji jest konieczna, wówczas należy teren odpowiednio zabezpieczyć. Siatki na osuwiska to najkorzystniejszy sposób ochrony skarpy. Prawidłowo umocowana siatka należycie spełni swoje zadanie.